تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
فروشگاه محصولات بهداشتی
ای توپی پوزیشنر
خرید ورودی گوگل
Bitmain antminer ks3
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
چرا باید به روانشناس مراجعه کرد؟

چرا باید به روانشناس مراجعه کرد؟

شنبه 20 خرداد 1402
21:15
بام

 چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

چرا باید با روانشناس تماس بگیریم؟

زندگی امروز مانند جاده ای ناهموار است که همه ما در بسیاری از شرایط سخت و دشوار با آن روبرو هستیم. واقعیت این است که بین افراد مختلف تفاوتی وجود ندارد. هر کدام از ما به نوعی با مشکلات خود دست و پنجه نرم می کنیم. با این حال، ما همیشه یاد گرفته ایم که برای آنچه که داریم ارزش قائل شویم. مثلاً به شما بگوییم که هیچ نعمتی بالاتر از سلامتی نیست. حالا به نظر شما آیا سلامتی محدود به سلامت جسمانی است؟ آیا عدم وجود بیماری جسمی دلیلی بر سلامت کامل برای هر یک از ماست؟ طبیعی است که پاسخ این سوال «نه» است.

چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

در واقع سلامت در تعریف صحیح شامل تمام جنبه های جسمی، روانی، اجتماعی و حتی اقتصادی می شود. در واقع، حتی اگر روابط اجتماعی یا موقعیت مناسبی در جامعه نداشته باشیم، نمی توانیم ادعای سلامت کامل داشته باشیم. بنابراین، اصطلاح "سلامت" بسیار گسترده تر از بدن انسان است. یکی از مهمترین ابعاد سلامتی، سلامت روح و روان ماست که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. با توجه به نقش مهم و اساسی این ابعاد سلامت در کیفیت زندگی، این مقاله را با بررسی دلایل مراجعه به روانشناس و آثار ارجاع دنبال کنید.

چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

روانشناس کیست؟

روانشناسی به قدری حوزه وسیعی است که هر یک از شاخه های آن را می توان به گونه ای متفاوت ارائه و تعریف کرد. با این حال، مقدمه ای جامع و جامع در زمینه روانشناسی ارائه خواهیم کرد. همانطور که گفته شد، سلامت روح و روان بسیار مهم است; زیرا می تواند کیفیت زندگی را به کلی تغییر دهد. خودتان را در موقعیتی تصور کنید که همیشه نگران هستید و ذهنتان برای مدت طولانی مشغول انجام کوچکترین کارها خواهد بود. آیا می توانید یک زندگی راحت داشته باشید؟ در برخی موارد ممکن است احساس غم و اندوه دائمی داشته باشید که به هیچ وجه از بین نمی رود. آیا با این شرایط می توانید به اندازه کافی از لحظات شاد زندگی لذت ببرید؟ بدیهی است که با این مشکلات انسان نمی تواند زندگی خوبی داشته باشد. حال برای درمان این موارد افراد در رشته روانشناسی مطالعه می کنند تا با برخورد با الگوهای ذهنی و رفتاری و مطالعه فرآیندهای مغزی این مشکلات را حل کنند. به طور کلی روانشناسان می توانند مشاغل مختلفی داشته باشند که در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

آزمایش رفتار و الگوهای ذهنی

شناسایی اختلالات روانی

روانکاوی و روان درمانی

یک تست در زمینه سلامت روان بدهید

این فیلد را جستجو کنید

آموزش روانشناسی به دانش آموزان

آنچه به عنوان یک روانشناس در ذهن اکثر مردم شکل می گیرد، در واقع همان روانشناس بالینی است که با مراجعان ارتباط برقرار می کند و به دنبال درمان اختلالات و مشکلات آنهاست. برخی از روانشناسان فقط به تدریس و تحقیق می پردازند و در کنار تخت کار نمی کنند. در زیر ویژگی‌های بهترین روان‌شناسان در تهران و دلیل برجسته شدن آنها را بررسی می‌کنیم.

تفاوت روانشناس و روانپزشک

یکی از رایج ترین سوالاتی که مردم دارند تفاوت روانشناس و روانشناس است. باید بدانید که روانشناس لیسانس روانشناسی است و بعد از آن می تواند در مقطع بالاتر تحصیل کند. روانشناسان سعی می کنند با استفاده از روش های درمانی مانند مصاحبه، تجزیه و تحلیل داده ها، با مراجعان رفتار کنند. از سوی دیگر، روانپزشک فردی است که پس از یک دوره عمومی هفت ساله، روانپزشکی را مطالعه می کند تا بتواند بیماران را با استفاده از داروها و سایر درمان ها درمان کند. به طور کلی اولین قدم برای درمان مشکلات روانی مراجعه به روانشناس است و پس از آن ممکن است روانپزشک لازم باشد. در بیشتر موارد لازم است هر دو را همزمان صحبت کنید.

چرا باید به روانشناس مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

یکی از مشکلات اساسی در جوامع به خصوص در جامعه ما، باور نادرست از مراجعه به روانشناس است. بسیاری بر این باورند که تنها افرادی که مشکلات روانی جدی دارند باید با بهترین روانپزشکان مشورت کنند. اما ارجاع هر یک از اعضای خانواده به یک روانشناس خوب می تواند کیفیت زندگی افراد را تا حد زیادی بهبود بخشد. روانشناس به شما کمک می کند گره های ذهنی را باز کنید و مسائل و افکار عجیب و غریب را از خود دور کنید. بنابراین، مراجعه به روانشناس نباید باعث شرمساری و خجالت شود و یا از دیگران پنهان بماند; زیرا کاملا طبیعی است و هیچ برچسبی به شما نمی چسبد. بیایید به برخی از موقعیت هایی که در آنها باید با یک روانشناس مشورت کنید، نگاهی بیاندازیم.

مشکلات خواب با اشتها و فعالیت بدنی

بسیاری از درگیری های ذهنی می توانند به طور مستقیم بر وضعیت جسمانی افراد تأثیر بگذارند. حتی در بسیاری از موارد، مشکلات روانی منجر به مشکلات جسمی جدی می شود. تغییر خواب و اشتها دو نشانه مهم برای تشخیص مشکلات روحی و روانی هستند. افراد مبتلا به تنش و اضطراب بیش از حد تمایل به خواب کمی دارند و ممکن است چندین شب متوالی بیدار باشند. آنها همچنین تمایل زیادی به غذا خوردن نشان می دهند. از سوی دیگر، افراد افسرده تمایل زیادی به خواب دارند. اما آنها تا حد امکان کمتر غذا می خورند. با مطالعه این موارد می توان مشکلات روحی و روانی افراد را تشخیص داد.

ضربه روانی

اگر به تازگی دچار بحران روانی شده اید، بهتر است با کمک یک روانشناس خوب آن را پشت سر بگذارید. مشاوره با روانشناس به شما کمک می کند که دوره سوگ را در کوتاه ترین زمان پشت سر گذاشته و به زندگی عادی بازگردید.

ناتوانی در برقراری ارتباط با افراد جدید و پرورش روابط

اگر قادر به برقراری ارتباط موثر با دیگران نیستید، حتما با یک روانشناس مشورت کنید. ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران می تواند نشانه ای از مشکلات رفتاری و عاطفی باشد که با جلسات روان درمانی قابل بهبود است. مشکل در برقراری ارتباط با دیگران می تواند تأثیر مضاعفی بر استرس روانی داشته باشد.

مشکل در مدیریت احساسات

اگر احساسات مختلف به صورت تشدید شده در وجود شما ظاهر شود، ممکن است در طول زندگی با مشکلات ناشی از این مشکلات مواجه شوید. عصبانیت بیش از حد و عدم توانایی در کنترل خشم عوامل مخربی در روابط هستند که به بسیاری از افرادی که دوستشان دارید آسیب می رساند. اگر مدام عصبانی و غمگین هستید باید با مراجعه به مرکز روانشناسی مشکل را حل کنید.

برخی از موارد ذکر شده در این بخش، مشکلات رایج، علائم مشکلات روحی و روانی و مشکلاتی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. اما نباید آن را جدی گرفت. به غیر از اینها، علائم بسیار دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

ویژگی های یک روانشناس خوب

تا اینجا در مورد اهمیت مشاوره با روانپزشک و مواقع ضروری صحبت کرده ایم. اینطور نیست که با شناخت ویژگی های یک روان خوب، بالاخره بتوانیم یک روانشناس خوب پیدا کنیم و به او مراجعه کنیم. در ادامه برخی از این ویژگی ها را به اختصار شرح می دهیم.

یک روانشناس خوب ابتدا باید خودآگاه باشد. تا زمانی که بیمار روانی نتواند بر مشکلات خود غلبه کند، نمی تواند دیگران را رهبری و درمان کند. همیشه به دنبال روان‌های موفق باشید تا بهترین روان‌شناسان را بیابید.

خوب است که روانشناسان به طور مداوم جدیدترین تمرین ها را در زمینه تخصصی خود یاد بگیرند. اطلاعات و دانش بیشتر می تواند به بهبود توانایی روانشناس در درمان مراجع کمک کند.

یک روانشناس خوب باید با مراجع همدل باشد و بدون تعصب با مراجعان رفتار کند.

روانشناسان نباید مشتریان خود را قضاوت کنند. برعکس، آنها باید با دقت به سخنان آنها گوش دهند و شرایط را درک کنند.

یک روانشناس خوب هنر گوش دادن فعال را می داند. او باید بتواند گفتگو را به گونه ای پیش ببرد که مشتری به ادامه گفتگو علاقه نشان دهد و تمام گره های ذهنی خود را بیان کند.

چگونه یک روانشناس خوب و با تجربه پیدا کنیم؟

اگر به دنبال فردی هستید که تمام خصوصیات ذکر شده در قسمت قبل را داشته باشد، کسی که به صحبت های شما گوش دهد و با دانش خود شما را راهنمایی کند، باید از همین حالا به دنبال یک روانشناس خوب باشید. اگر یک روانشناس خوب نمی شناسید، وب سایت دکتر یاب می تواند به شما در یافتن بهترین روانشناس کمک کند. در سایت دکترآب می توانید با مشخص نمودن تخصص و شهر محل اقامت پزشک یا دانشمند مورد نظر خود لیستی از بهترین دانشمندان و پزشکان را دریافت نمایید.

هر یک از پزشکان و روانشناسان صفحه مخصوص به خود را در این وب سایت با اطلاعات، شماره تماس، آدرس مطب و نظرات مشتریان دارند. زمانی که روانشناس را انتخاب کردید، می توانید چندین نوبت را به صورت آنلاین رزرو کنید و دردسر رزرو وقت را از بین ببرید.
 


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 15830 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبر است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|