تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
فروشگاه محصولات بهداشتی
ای توپی پوزیشنر
خرید ورودی گوگل
Bitmain antminer ks3
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
متخصص قلب کیست؟

متخصص قلب کیست؟

دوشنبه 19 تير 1402
13:51
بام

 


متخصص قلب یک تخصص پزشکی است که با بیماری های قلبی عروقی، از جمله تشخیص پزشکی و درمان نقایص مادرزادی قلب، بیماری عروق کرونر، نقایص قلبی، نارسایی قلبی و الکتروفیزیولوژی سروکار دارد. دکتری که در قلب و عروق خونی تخصص دارد، متخصص قلب نیز نامیده می شود. پزشکانی که در جراحی قلب تخصص دارند، جراح قلب نامیده می شوند.

قلب

متخصص قلب، پزشکی است که وظیفه او تشخیص و درمان بیماری های قلب، عروق خونی و سیستم قلبی عروقی است. همچنین در صورت داشتن سایر مشکلات جزئی قلبی یا معاینه قلب برای اطمینان از سالم بودن آن، می توانید با متخصص قلب مشورت کنید. اگر مشکل قلبی پیچیده ای مانند حمله قلبی دارید، بهتر است به متخصص قلب مراجعه کنید.

تشخیص بیماری قلبی یا بیماری عروق خونی معمولاً توسط پزشک انجام می شود که در صورت تشخیص سریعاً به متخصص قلب و عروق مراجعه می کند. متخصص قلب علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و ممکن است آزمایش هایی را برای تشخیص بهتر تجویز کند. سپس او تصمیم می گیرد که آیا بیماری شما می تواند توسط خودش درمان شود یا به پزشک دیگری ارجاع شود. اگر متخصص قلب شما جراحی را برای شما تجویز کند،

معرفی یک جراح قلب و عروق متخصص در جراحی قلب، ریه و عروق خونی. حتی اگر برای درمان به متخصص دیگری ارجاع می شوید، باید زیر نظر متخصص خود باشید و همیشه با او مشورت کنید.

متخصص قلب 2

مهارت های مختلف در قلب و عروق

انواع مختلفی از متخصصان قلب وجود دارند که در زمینه خاصی از قلب تخصص دارند، از جمله:

متخصصان غیر تهاجمی قلب، بیماران را معاینه کرده و پس از انجام مشاوره لازم با بیمار در مورد بیماری قلبی، آزمایشات و بررسی های لازم را تجویز می کنند. پس از مشخص شدن نتایج آزمایش، بهترین درمان با دارو یا تغییر سبک زندگی به بیمار داده می شود. آنها همچنین بیماران را به جراحان قلب ارجاع می دهند.

متخصصین قلب مداخله ای بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر، نقص قلبی یا بیماری شریان محیطی را درمان می کنند. این دسته از متخصصان قلب از تکنیک های پزشکی مانند آنژیوپلاستی (قرار دادن بالون در رگ ها)، قرار دادن استنت، برداشتن لخته های خون، ترمیم دریچه های میترال قلب و محافظت در برابر آمبولی عروقی استفاده می کنند.

متخصصان قلب غیر تهاجمی نیز از آزمایشات و معاینات غیرتهاجمی استفاده می کنند. البته ممکن است این گروه از متخصصان قلب از روش های تهاجمی تری مانند سوندگذاری برای تشخیص برخی بیماری های انسداد عروقی استفاده کنند. در صورت مشاهده انسداد در رگ های خونی، بیمار به متخصص قلب و عروق ارجاع داده می شود.

متخصصان قلب و عروق الکتروفیزیولوژی یا متخصصان ریتم قلب، شدت و منظم بودن ضربان قلب را با قرار دادن پیس میکر و ضربان ساز در زیر پوست بیمار تنظیم می کنند. علاوه بر این، متخصصان قلب غیر مداخله ای از روش های تهاجمی تری با داروهای مورد نیاز برای تنظیم ریتم قلب بیمار استفاده می کنند.

همچنین لازم به ذکر است که متخصصان قلب دیگری نیز در زمینه های مختلف بیماری قلبی فعالیت می کنند. در این دسته از متخصصین قلب می توان به جراحان قلب و قفسه سینه اشاره کرد. البته این دسته از جراحان را نمی توان به درستی متخصص قلب نامید، زیرا متخصصان قلب و عروق بر خلاف متخصصین قلب که روانشناسی آنها در حوزه داخلی بود، برنامه ای داشتند که در آن دانشجویان آموزش جراحی را می گذراندند. متخصصان قلب بسیاری از جراحی های پیچیده و دشوار مانند پیوند قلب و جراحی قلب باز را انجام می دهند.

قلب یک رشته پیچیده است، بنابراین بسیاری از متخصصان تخصص خود را از حوزه های مختلف می گیرند. اکثر متخصصان قلب و عروق متخصص بالینی در تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی هستند.

برخی از متخصصان بالینی قلب تخصص ویژه ای در متخصصان قلب کودکان دارند که وظیفه آنها تشخیص و درمان متخصصان قلب کودکان است.

وقتی متخصصان بالینی فقط بزرگسالان را درمان می کنند، در درمان بزرگسالان تخصص دارند. سایر متخصصان بالینی در زمینه های دیگری مانند قرار دادن بالون و قرار دادن باتری فلب تخصص دارند.

رابطه صمیمانه

متخصصین قلب در ایران دارای فلوشیپ های متعددی هستند از جمله: فلوشیپ بین المللی قلب (ترمیم کاتتر قلب و عروق)، فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب بزرگسالان، فلوشیپ نارسایی قلبی، فلوشیپ ضربان ساز و الکتروفیزیولوژی، فلوشیپ اکوکاردیوگرافی، فلوشیپ بین المللی قلب کودکان، فلوشیپ بین المللی قلب و عروق و غیره. کاتتریزاسیون عروق قسمت های مختلف بدن مانند تفسیر آنژیوگرافی از قلب، کلیه، مغز و عروق گوارشی.

این فلوشیپ ها در رشته های رادیولوژی، قلب، جراحی عروق، کلیه، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، گوارش و جراحی عمومی انجام می شود که به نام های Cardiointronsion، Neurointronsion، Gastrointronsion و Nephrointronsion می باشد.
 

تجهیزات تشخیصی قلب و عروق خونی

1. EKG (الکتروکاردیوگرافی): EKG فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند و نشان می دهد که ریتم قلب چگونه کار می کند.

با ECG، شواهد حمله قلبی را می توان به طور قابل توجهی تعیین کرد.

این روش در دسترس و ارزان است اما مشکل این دستگاه این است که اطلاعات کلی می دهد و نمی توان با EKG به جزئیات اختلال قلبی پی برد.

2. ریتم قلب هولتر: اگر فردی مشکل ریتم قلب داشته باشد، می توان از دستگاهی به نام ریتم قلب هولتر استفاده کرد.

این دستگاه قابل حمل بوده و برای مدت طولانی (24 ساعت یا بیشتر) به بیمار متصل می شود.

اگر گهگاهی اختلال ریتم قلب وجود داشته باشد، این دستگاه می تواند بهتر آن را تشخیص دهد.

3. اشعه ایکس قفسه سینه: این یک تصویر ساده از قفسه سینه است که اندازه قلب، سایه قلب، ریه و بافت استخوانی را نشان می دهد. بررسی با این ابزار نیز کلی است.

4. اکوکاردیوگرافی: دریچه قلب و حفره. متخصصان قلب از دستگاهی به نام اکوکاردیوگرافی برای تشخیص عملکرد پمپاژ و نقایص مادرزادی قلب استفاده می کنند.

مکانیزم کار این دستگاه از امواج اولتراسونیک استفاده می کند. مزیت این ابزار ایمنی آن (حتی برای زنان باردار) و قدرت تشخیصی بالای آن است. اکوکاردیوگرافی به دو صورت انجام می شود.

: از طریق قفسه سینه و از طریق مری (قلب در پشت مری قرار دارد و یک کاوشگر وارد مری می شود که قلب را با فاصله کوتاه و دقیق تر بررسی می کند).

از این دستگاه می توان برای بررسی جریان خون قلب و انسداد عروق کرونر استفاده کرد.

5. تست ورزش: تست ورزش مانند نوار قلب است، با این تفاوت که بیمار روی تردمیل حرکت می کند و نوار قلب ثبت می شود، در صورت اختلال در ریتم قلب و خون رسانی، این تست تمرینی این موضوع را مشخص می کند. این روش برای تشخیص لخته های خون استفاده می شود. عروق کرونر مفید است برای انجام این اسکن، مواد رادیواکتیو به بیمار تزریق می شود.

6. اسکن تالیوم: این ماده توسط قلب جذب می شود و در صورت وجود مشکل در میزان خون رسانی و عملکرد عضلات قلب، قابل تشخیص است. اسکن تالیوم برای بیمارانی استفاده می شود که دچار حمله قلبی شده اند و خون رسانی به عضله قلب کاهش یافته است.

7. سی تی آنژیوگرافی: نوعی سی تی اسکن است که دقت بالایی دارد تا جایی که می توان از آن برای بررسی عروق کرونر کوچک استفاده کرد.

8. ام آر آی: تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می تواند عروق، عملکرد، آناتومی و حفره های قلب را به خوبی نشان دهد و به نظر می رسد بهترین راه برای تشخیص بیماری قلبی در آینده باشد.

9. آنژیوگرافی: یکی از روش های تهاجمی برای معاینه قلب است، در روش آنژیوگرافی بیمار باید در بیمارستان بستری شود و کاتترهای نازک از کشاله ران یا شریان دست به قلب فرستاده می شود و برای معاینه در عروق کرونر تزریق می شود. عروق و حفره های قلب این یک دستگاه تشخیصی است، اما در هنگام تشخیص و در صورت انسداد رگ‌های خونی می‌توان از آن برای باز کردن رگ با بالون یا با گذاشتن استنت (آنژیوپلاستی) استفاده کرد.

10. الکتروفیزیولوژی استاتیک: با این روش متخصص قلب، عملکرد الکتریکی قلب را با کاتترهای مخصوص و سیم های نازک بررسی می کند، در صورت وجود مسیر ثانویه در قلب،
مرجع: https://pezeshke-shahr.com/قلب-و-عروق/پزشک-متخصص-قلب-در-شیراز/


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 120 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبر است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|