تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
فروشگاه محصولات بهداشتی
ای توپی پوزیشنر
خرید ورودی گوگل
Bitmain antminer ks3
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
ریاضی تجربی ، مباحث و نکات مهمی که باید بدانید

ریاضی تجربی ، مباحث و نکات مهمی که باید بدانید

چهارشنبه 14 تير 1402
12:57
بام

 


رشته ریاضی تجربی یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزانی است که قصد قبولی در کنکور سراسری تجربی را دارند. موضوعات آسان در ریاضیات تجربی کدامند؟ چگونه می توان در ریاضیات تجربی صدک بالایی گرفت؟ برای کسب درصد خوب در ریاضی تجربی چه بخوانیم؟ این یکی از رایج ترین سوالات کنکور است که در مشاوره رایگان هم زیاد پرسیده می شود. اگر شما هم در حال برنامه ریزی برای کنکور هستید و با این درس شیرین و پیچیده مشکل دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ریاضی تجربی: موضوع مهمی در رده داوطلبان کنکور تجربی

درسی که اکثر داوطلبان کنکور در همه گروه های آزمایشی از آن فرار می کنند، حتی برخی از داوطلبان گروه ریاضی و فنی از آن فرار می کنند! موضوعی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم، بودجه دروس عملی ریاضی خواهد بود. چه تعداد تست از دروس ریاضی کاربردی می آید و کدام درس ارزش سرمایه گذاری را دارد.

اهمیت موضوع ریاضی تجربی در کنکور

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از متقاضیان آزمون یا ریاضی مرتکب می شوند، ترک دروسی است که در آن هیچ تجربه ای در رشته خود ندارند. آزمون دهندگان فکر می کنند که دروس بیشتر مرتبط با زیست شناسی و شیمی به آنها کمک می کند تا موفق شوند، در حالی که این ایده اشتباه است و درست نیست. درس ریاضی تجربی در کنکور رتبه 6 دارد و یکی از دروس مهم محسوب می شود. مثلاً کسی که 60 درصد در کنکور و 50 درصد در ریاضی گرفته است بهتر از کسی است که 80 درصد در زندگی و 20 درصد در ریاضی گرفته است!

حذف ریاضی تجربی در کنکور

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری گروه علوم تجربی آرزوی رشته های خوبی مانند پزشکی و دندانپزشکی، داروسازی و ... را دارند. و تقریباً همه کسانی که در دبیرستان علوم تجربی را انتخاب می کنند، می خواهند دکتر شوند!

اما رسیدن به این هدف کار ساده ای نیست و باید در دروس مختلف که مهمترین آنها زیست شناسی است به درصد مورد نیاز کنکور سراسری دست پیدا کنند.

پس از درس زیست شناسی، درس ریاضی نیز به عنوان یک درس مهم در کنکور علوم تجربی محسوب می شود و کسب درصد بالاتر در آن به داوطلبان در رسیدن به اهداف خود کمک می کند.

کنکور عملی نیازی به پاسخ کامل داوطلب به متن ریاضی در آن زمان و کسب 100 درصد ندارد، اما درصدی مانند 60 یا 55 درصد راضی کننده و بالاتر از استاندارد کنکور است و به نمره و رتبه فرد کمک می کند. حدی؛ بنابراین حذف ریاضی تجربی از کنکور کاملا غیر منطقی و نامناسب است.

بودجه ریزی ریاضی تجربی در کنکور

ریاضی تجربی بودجه در کنکور

هر ساله 30 سوال در آزمون سراسری گروه علوم تجربی برای درس ریاضی مطرح می شود که میانگین تعداد آنها در هر درس را می توان به شرح زیر نوشت:

لگاریتم و ماتریس: 1 تا 2 تست

معادلات (ابزار معادلات و معادلات درجه دوم): 2 تست

عملکرد: 2 تا 3 تست

مثلثات: 1 تا 2 تست

پیشرفت و ترتیب هندسی و حسابی: تست 1 و 2

هندسه: 4 تست

تصادف: 2 از 3 تلاش

آمار: 2 تست

کاربرد مشتقات و مشتقات: 5 تا 6 تست

محدودیت و ثبات: 2 تا 3 تست

قسمت مخروطی: 2-3 تلاش

انتگرال: 2 آزمایش

با توجه به بودجه فوق متوجه می‌شویم که موضوعاتی مانند احتمال، اختراع و کاربرد، هندسه، محدودیت‌ها و تداوم اهمیت بیشتری نسبت به سایر موضوعات دارند و این موضوعات حدود 50 درصد از کل مسائل را تشکیل می‌دهند.
 

سوالات رایج ریاضی آزمون ورودی تجربی

موضوعاتی که گفتیم حدود 50 درصد مطالب هر سال است و در تمامی کنکورها جزو مطالب پرتقاضا و ارزش سرمایه گذاری بوده و می توانید روی این مباحث در کنکور حساب ویژه ای باز کنید. به طور کلی، سوالات ریاضی اول در آزمون تجربی اغلب به صورت زیر خواهد بود:

مبحث هندسه: 4 سوال

موضوع جریان: 3 تا 4 سوال

موضوع دنباله ها، فاکتوریل ها و لگاریتم ها: سه سوال

موضوع ممکن: 3 تا 4 سوال

موضوع آمار: 2 سوال

با تسلط بر این دروس می توانید شانس خود را برای کسب درصد بالای 50 افزایش دهید که درصد خوبی در ریاضی خواهد بود. همچنین حتی درس آمار ۲ امتحانی هم تعداد امتحانات خوبی دارد. در عین حال این یک درس ساده است و به دروس دیگر مربوط نمی شود.

درس ریاضی در اکثر کنکورها نقطه ضعفی است و با کمی تلاش و تمرین می توانید درصد خوبی کسب کنید و با توجه به میانگین درصد پایین در کشور، کسب درصد خوب شانس خوبی برای ارتقای جایگاه خود به شما می دهد.

چگونه در ریاضیات عملی 100 نمره کسب کنیم؟

برای کسب نمره 100 در ریاضی تجربی مانند هر کنکور دیگری نیاز به برنامه ریزی ساختاریافته و هدفمند دارید. البته برنامه ریزی در صورتی برای شما موثر خواهد بود که با عزم شما همراه باشد. بسیاری از دانش آموزان در بهترین جلسات مشاوره برای آزمون تجربی شرکت می کنند اما به دلیل عدم عزم راسخ نتیجه ای نمی گیرند. بنابراین اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که چگونه در ریاضی تجربی نمره 100 بگیریم; به نکات زیر توجه کنید:

ریاضی را به روش صحیح یاد بگیرید

ریاضی یک درس مفهومی است و نمی توان آن را حفظ کرد. در پس فرمول بسیار پیچیده و در نگاه اول درک آن دشوار، مفهومی روشن نهفته است. بنابراین اولین چیزی که باید در مورد ریاضی به خاطر بسپارید این است که همه چیز را به صورت مفهومی یاد بگیرید و چیزی را به خاطر نیاورید! در این صورت با مطالعه عمیق و مشاهده مشکل به راحتی می توانید راه حل را درک کنید.

تمرین و حل سوالات متداول ریاضی در امتحانات عملی

برخی از سوالات کنکور تکراری و یکسان هستند. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که سوالات امتحانی سال قبل را بخوانید و حل کنید. در این مورد، شما با الگوی سوالات آشنا خواهید شد و نقاط قوت یا ضعف خود را خواهید یافت. علاوه بر این، با پاسخگویی مداوم به سؤالات ریاضی، ذهن شما برای مقابله با سؤالات مختلف آماده می شود و هنگامی که با سؤال جدیدی روبرو می شوید، روش حل مسئله به راحتی ذهن شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

بررسی مباحث مهم ریاضی

مرور مطالب سال 10 و سال 11 ضروری است. اگرچه ساختار ریاضیات بسیار پیوسته است و مباحث به مرور زمان مفصل تر می شود، اما این بدان معنا نیست که در ریاضیات سال های قبل تجدید نظر نکنید. پس سعی کنید به طور منظم خلاصه های مربوط به هر موضوع را بنویسید و مرور کنید.

موضوعات ساده ریاضی برای مطالعه تجربی یک سیستم جدید

اگر به هر دلیلی قبولی شما طبق برنامه پیش نرفت و یا اصول اولیه قبولی را دیر یاد گرفتید و وقت کافی ندارید، بهتر است از مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی، سیستم جدید شروع کنید. در زیر موارد اصلی و مباحث ریاضی ساده کنکور تجربی نظام جدید آورده شده است. درست است که تمرکز روی این مباحث برای گذراندن بهترین دروس تجربی کافی نیست، اما بهتر از هیچ است!

ماتریس

نظم و رشد

آمار و احتمالات

لگاریتم

پایه ای

برابری و نابرابری

اندازه و مدت زمان

پیشنهاداتی برای درس ریاضی تجربی در کنکور

توصیه می کنیم هنگام تست از یک منبع استفاده کنید. استفاده همزمان از چندین منبع مختلف در دروس ریاضی توصیه نمی شود. می تواند باعث سردرگمی آزمایش کنندگان شود. ابتدا یک منبع را به طور کامل مطالعه کنید، سپس منابع را تغییر دهید و دیگری را مطالعه کنید.

امتحانات گذشته را فراموش نکنید و امتحانات 10 سال گذشته را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید.

برای دانش آموزان ضعیفی که در ریاضیات ابتدایی مشکل دارند و خواندن دروس ذکر شده برایشان مشکل است و زمان محدودی دارند، توصیه می کنیم برای رسیدن به نتیجه مطلوب، دروس و موضوعات انتخابی زیر را به برنامه درسی خود اضافه کنند: احتمال یادگیری، آمار، موضوعاتی از این قبیل. به عنوان نمایی و سری، حدود، معادلات، لگاریتم و ماتریس به راحتی می توانید به 15-16 از 30 سوال برنامه ریاضی پاسخ دهید و در صورت صحیح بودن این سوالات به راحتی درصد مورد نیاز را بدست خواهید آورد. برای گذراندن دروس برتر.. سپس وقتی وقت کافی داشتید بقیه دروس را مطالعه کنید تا کاملتر و آمادگی بیشتری برای جلسه داشته باشید.
 

 

مراجعه به سایت:  https://lotusmath.ir/teaching-mathematics-cat-tajrobi/ریاضی-یازدهم-تجربی/


موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 2609 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبر است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|